Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.
Nároky respektive požadavky na výběr školní tašky jsme již probrali v článku: "Jak správně vybrat akotovku či batoh". Většina zmíněných požadavků (jako jsou anatomicky tvarovaná záda, kvalita materiálu hrudní popruh či reflexní prvky...) se staly již standardem u většiny kvalitních výrobců. Co se, ale značně liší a je důležité vědět, že každý výrobce šije jiným způsobem a každé dítě je jinak v vysoké/malé odlišně hubené/silné zkrátka jinak rostlé.
Je celkem jedno, jestli upřednostníte aktovku nebo batoh do první třídy. Jen by obě tašky měli splnit kritéria zdravých zad a zdravého nošení.
Jednoduše řečeno se jedná o délku a šířku nejen aktovky, ale i ramenních popruhů. A samozřejmě polstrování zad.
Začněme ramenními popruhy - popruhy by měly být správně široké, to znamená, že neměly by dítěti přečnívat přes ramena, ale také by neměli ležet na krku. Jakmile totiž, zatížíte aktovku, je to pro dítě nepohodlné a mohou se objevit i červené pruhy na krku od otlačenin. Máte - li doma vysoké hubené dítě s úzkými rameny, s oblibou říkáme "žirafkoidní typ", 100% bude potřebovat hrudní popruh, a to zejména jakmile bude mít zimní bundu. Hrudní popruh je však důležitý u všech dětí jeho zapnutí slouží k rozložení váhy celého batohu.
Šířka tašky - šířka batohu nebo aktovky by neměla přesahovat trup dítěte, a je to z toho důvodu, aby až tam dáte pití do boční kapsy, se mohlo dítě volně pohybovat a třeba i s aktovkou běhat. Lokty nesmí narážet do zad tašky.
Délka tašky - taška by měla začínat na přelomu mezi koncem krku a začátkem zad (pro zjednodušení lze zde nahmatat „vyčnívající“ obratel) a končit nad zadečkem. Pokud chcete, aby dítěti vydržela taška déle, nemusíte se bát koupit tašku do cca půlky zadečku. Uvidíte, že během roku doroste tak, že mu bude naprosto přesně.
Všechny tyto body slouží ke správnému seřízení tašky tak, aby dítě nebolela záda. Přece jen v první třídě se dítě poprvé setkává s pravidelnější zátěží na záda a všechny svaly kolem páteře tak dostávají zabrat a zpevňují se.
Když totiž aktovku seřídíte tak, že začátek bude začínat vysoko na krku a dítě o vršek bude mít v podstatě opřenou hlavu, tak jakmile dáte do aktovky učení, bude dítě bolet krční páteř.
Naopak pokud vršek aktovky sesunete na lopatky a aktovka bude končit pod zadeček, dítě se ohne v ramenou a ve spodní (bederní) části zad, a právě ta ho bude bolet.
Polstrovaná záda - všimněte si, že záměrně píšu polstrovaná. Dneska se totiž setkáte se spousty různých názvů, jako jsou anatomicky tvarovaná záda či ergonomicky tvarovaná záda anebo tolik oblíbená zdravá záda. Všechno to označuje jedno a to samé ne však vždy úplně pravdivé.
Záda tašky by měly držet tvar. K tomu pomáhá výstuha, která bývá vevnitř aktovky. Většinou je to kovová lamela čí takové „účko“, které v pozdějších ročnících můžete vyndat. Ne však v první třídě. Nebojte, tato výstuha bývá z odlehčeného hliníku.
Celá záda by pak měla být zvenku polstrovaná. A zde je důležité, aby nebylo moc či naopak málo vycpané a nebylo příliš tvrdé či příliš měkké a samozřejmě, aby bylo dobře umístěné. Sice to zní malinko jak z pohádky O chytré horákyni, ale zase tak složité to není.
Existuje jednoduché hledisko, kde by to polstrování mělo být umístěné. Laicky řečeno, mělo by být tam, kde se prohýbá tělo, tudíž v dolní části zad tedy v bedrech a pak podel páteře. V lopatkové části by vycpávka už neměla být tak výrazná.
Mezi jednotlivými "polštářky" by měly být vynechaná místa, aby dobře na zádech cirkuloval vzduch a záda se nepotila.
Novinkou posledních pár let je bederní pás z hlediska dobrého držení tašky na zádech a správného rozložení váhy je dobrého mít. Obzvláště když dítě do školy chodí kus cesty. Nicméně z naší zkušenosti je dobré hledět na to, jak je tvarovaný a zdali drží tvar. Určitě jste na sobě někdy měli krosnu. A vzpomeňte si, jak jste se do ní oblékali. Položily jste si ji na lavičku, popruhy jste si nastavili a oblékli si ji na sebe. Zapnuly pásy a zvedli se. Tohle ovšem děti ve škole zpravidla nedělají.
Navléknou si a sebe rychle tašku, zapnou hrudní popruh a to je vše. Proto je důležité, aby držel popruh tvar a děti ho pak pod taškou na zádech nemuseli nikde lovit. Zároveň by se v něm neměli příliš potit. Na trhu se objevili i batohy s odnímatelným pásem, což je určitě výhoda, protože ho můžete použít jen v případě, že je batoh opravdu těžký nebo, když jedete na výlet.
V tom to článku jsme se vám snažili poradit jak správně seřídit batoh a na co si dát pozor. I když to vypadá složitě, tak je to jen o vyzkoušení. Uvidíte že na spousty věci přijdete sami, ve spolupráci s vaším dítětem, které vám samo řekne, co ho kde tlačí.
V případě jakýchkoliv dalších dotazů se na nás prosím obraťte, rádi vám vaše dotazy zodpovíme.
Komentáře
Diskuze je prázdná.